Uzay. Yeni Dünya. Teknolojinin akıl almaz sınırsızlığı. Yapay Zeka. En iyi bilim kurgu filmleri bizi hayal gücümüzün ötesine götürür. Bilim kurgu, insan deneylerinden insanlığın geleceğine kadar her şeyi araştıran akıllara durgunluk veren fikirlerle dolu görsel şölen sunar. Hızlı, sıra dışı, renkli uzay maceralarından, şimdiki zamanda, uzak gelecekte ve hatta uzun zaman önce, çok uzak bir galakside geçen karanlık distopik trajedilere kadar çok sayıda şeyi içeren bir tür. Uzay istilacı gerilim filmlerinden, teknolojinin ne kadar ileri gidebileceğinden, izlerken yıldızlararasında hissettiren, 21. yüzyılın en iyi bilim kurgu filmlerini sayıyoruz.

Another Earth (Başka bir Dünya)

2011 yapımı film

17 yaşındaki Rhoda (Brit Marling), MIT Üniversitesi’ne kabul edildiğini öğrenir ve bunu arkadaşları ile kutlar. O gece dünyanın tıpatıp benzeri bir gezegen gökyüzünde belirir. Bu gezegene bakarak arabayı kullanan Rhoda, müzisyen John Burroughs’un (William Mapother) arabasına çarpar ve kazada John’un karısı ile oğlu ölür. Olayın ardından intihar girişiminde bulunan Rhoda, hayatta kalır ve katıldığı bir yarışmada bu gezegene seyahat hakkı kazanır. İçinde hem dram hem bilim-kurgu zirvesini yaşayan film çok etkileyici.

The Girl With All the Gifts

The girl with all the gifts - Tüm sırlara sahip olan kız

2016 yapımı film

İnsanların özgür iradesini yok eden ve onları birbirlerini yemeye iten bir virüs sebebiyle insanlık yok oluşun eşiğindedir.Sadece bir grup çocuk virüsten etkilenmemeyi başarmıştır. Virüsten etkilenseler de bir şekilde duygu ve düşüncelerini korumayı başarmaktadırlar. İngiltere’deki bir askeri üste bu çocuklar Dr. Caldwell tarafından yönetilen zalimce tıbbi testlere maruz kalırlar. İnsanlığın tek umudu olan bu çocuklar bulundukları üssün saldırıya uğraması ile dağılır. Çocukların arasında diğerlerinden daha farklı olan Melanie, öğretmenleri bayan Justineau, Çavuş Parks ve Dr. Caldwell üsten kaçmayı başarır. Artık insanlığın kaderini yalnızca Melanie belirleyebilecektir…
Colm McCarthy’nin yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerinde Gemma Arterton, Glenn Close, Paddy Considine yer alıyor.

Sunshine (Gün Işığı)

Sunshine- Gün ışığı

2007 yapımı film

Güneş ışınlarının Dünya’yı ısıtmakta yetersiz kaldığı uzak bir çağda Dünya kritik seviyelere düşmüş ve bu konuya çözüm bulmak amacıyla iki uzay gemisi Güneş’e yollanmıştır. Bunlar Güneşte yol açacakları patlamalarla bir nevi ateşi körükleyecek ve yeniden dünyayı eski sıcak günlerine döndüreceklerdir.

Ancak ilk gemi görevi başaramadan yok olur. İkinci gemide olaylar gelişir. Güneşe yaklaşıldığı sırada herkes bunun bir son görev olduğu, yani dönüşü olmadığı düşüncesindedir. Dünya’yı kurtarmak için yapılan bu son görevi konu alan film, son dakikaya kadar gerilimi dorukta tutuyor.

Guardians of the Galaxy (Galaksinin Koruyucuları)

galaksinin koruyucuları- en iyi bilimkurgu filmleri

2014 yapımı film

Film, Marvel Studios tarafından üretilen onuncu Marvel Sinematik Evreni filmidir. Galaksinin Koruyucuları, evrenin kontrolünü ele geçirmeye çalışanları durdurmaya çalışan bir grup suçlunun hikayesini konu ediyor.