Anya Taylor-Joy, Hollywood’un en hızlı yükselen yıldızlarından biri. Sebebi de filmlerde ve bunun gibi TV şovlarındaki harika performansından kaynaklanıyor.

Anya Taylor Joy'un- En-iyi-Filmleri

Sadece 24 yaşında, yıldızı yükselmeye devam ederken, çok popüler bazı filmlerde ve dizilerde çalıştı. Harika eleştiriler almayan bir şeyin içinde olsa bile, performansı genellikle övüldü.

Başrolünü oynadığı yeni bir Netflix dizisinin yayınlanması sayesinde, Taylor-Joy’un popülaritesi hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

9. Radioactive 

Radioactive - Anya Taylor Joy'un En-İyi-Filmleri

Genç bir oyuncunun gelişmeye devam etmesini sağlamanın bir yolu varsa, o da deneyimli olanlarla çalışmaktır. Anya Taylor-Joy’un, Marie Curie hakkındaki bu hikayede baş karakteri canlandıran Rosamund Pike’dan öğrenmesi nedeniyle, bu filmi bu kadar değerli kılan da buydu.

Bilmeyenler için söyleyelim; Curie, iki kez ve iki farklı bilimsel alanda yaptığı Nobel Ödülü’nü kazanan ilk kadın olarak tarih yazdı. İlk olarak 2019 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gösterilen ve 2020’de dijital olarak yayınlanan Radioactive, Marie’nin kızı Irene Curie rolünde Taylor-Joy’a da yer veriyor.

8. The Miniaturist

The miniaturist

Anya Taylor-Joy, kariyerinde şimdiye kadar dönem eserlerinde oldukça başarılı oldu. Bunların arasında 2017’nin sonunda prömiyerini yapan ve 17. Yüzyılda gerçekleşen Miniaturist de vardı. Bu mini dizi, aynı adlı bir 2014 romanına dayanıyor.

BBC One ve ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde PBS’nin Başyapıtı’nda yayınlanan The Miniaturist, Petronella Oortman’a (Taylor-Joy) odaklanıyor. Konusu ise şöyle; 1686 senesinin soğuk bir sonbahar gününde, on sekiz yaşındaki Nella Oortman, yeni kocası ve ailesinin yanına taşınır ama soğuk bir karşılama alır. Ancak yeni evi tüm ihtişamına rağmen pek kucaklayıcı değildir. Oyuncak evini döşemek için gizemli bir minyatür sanatçısı tutar ve ev kendi kaderinin habercisi olur.

7.Thoroughbreds (Safkan)

Bu, Rotten Tomatoes’ın en iyi filmi olarak kabul edilmeyebilir, ancak bunun Anya Taylor-Joy tarafından canlandırılan şimdiye kadarki en büyük performanslardan olma ihtimali yüksek. 2018’in piyasaya sürülen Thoroughbreds, üvey babalarından birini öldürmek için plan yapan iki genci anlatıyor.

Taylor-Joy, üvey babasından kurtulmak isteyen aşırı duygusal bir kız olan Lily Reynolds olarak karşımıza çıkıyor. Olivia Cooke, ona yardım eden duygusuz arkadaşı Amanda’yı canlandırıyor. Film; dram, gerilim ve komediyi içinde barındıyor.

6.Barry

barry- Anya Taylor Joy filmleri

Barack Obama’nın Columbia Üniversitesini zamanlarını anlatan bu biyografik film. Genç Barack Obama’nın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olmadan önceki günlerini anlatıyor. 20 yaşındaki ‘barry’ lakaplı genç Barack Obama’nın hayata tutunma ve siyasal fikirlerini oluşturma süreci anlatılmaktadır. Imbd’si pek yüksek olmasa da izlemeye değer.

5.The Dark Crystal: Age Of Resistance (Direniş Çağı)

Müthiş bir dünya, sanat eseri bir yapım. 1982 yapımı The Dark Crystal evreninde geçen 2018 yapımı netflix dizisi. The dark Crystal, Netflix ve The Jim Henson Company tarafından üretilen Amerikan fantastik dizisidir. Bir solukta biten dizinin baş karakterini Anya Taylor- Joy seslendiriyor. Biraz fantastik türlere ilginiz varsa hemen başlayın.

4.The Witch (Cadı)

Split, Anya Taylor-Joy’u geniş bir izleyici kitlesine tanıtan film olmasına rağmen, onun çıkış noktası 2015’in The Witch’iydi. Bu, oyuncunun ilk gerçek rolüydü, çünkü önceki film çalışması, önceki yılın ‘Vampir Akademisi”nde silinmiş bir sahneydi.

Yönetmenliğini Robert Eggers’in üstlendiği The Witch, 1630’larda geçen ve izleyicileri nefes aldırmayacak kadar ürperten, yavaş işleyen doğaüstü bir korku filmi. Yeni doğan çocukları Sam, hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolur, büyük kızları Thomasin ilahi sesler duyduğuna inanmaktadır. Taylor-Joy, birlikte oyun oynadığı erkek kardeşinin kaybolduğunu gören Thomasin’i canlandırıyor. Bir cadı tarafından kaçırıldığı ortaya çıktığında, tüm aile büyük felaketlerle karşı karşıyadır.

3. Peaky Blinders 

Peaky blinders- Anya Taylor Joy

Peaky Blinders, eleştirmenlerden ve onu 2013’te ilk gösterime girdiği günden beri izleyenlerden büyük övgü alan dizilerden biridir. İngiltere’de geçen hikaye, Birinci Dünya Savaşı olaylarını izleyen Shelby ailesini anlatıyor. .

İnanılmaz oyuncu kadrosunda Cillian Murphy, Tom Hardy, Sophie Rundle, Sam Neill, Helen McCrory ve Sam Claflin gibi isimler yer alıyor. Anya Taylor-Joy, beşinci sezonda kadroya katıldı ve Michael Gray’in (Finn Cole) Amerikalı eşi Gina Gray’i canlandırdı.

2. Split (Parçalanmış)

Split- Anya Taylor Joy'un En iyi filmleri

Bu, çoğu insanın Anya Taylor-Joy ile tanıştığı filmdi. 2016’da sinemalarda olan Split, Unbreakable’ın beklenmedik bir devamı oldu.

Split, bazıları şiddet içeren 20’den fazla farklı kişiliğe sahip Kevin Wendell Crumb (James McAvoy) adında bir adamı konu alıyor. Bu psikolojik gerilim filminde biri (Taylor-Joy)’dan Casey Cooke olmak üzere üç genç kızı kaçırıyor. Taylor-Joy, travmatik geçmişini canlandırarak ve “son hayatta kalan kız” olma yolunda oyunculuğunu sergileme şansı buldu. James McAvoy karşısında acemi durmuyor ve seyir zevki veriyor. Devam filmi Glass’da da rolünü yeniden canlandırdı.

1.The Queen’s Gambit

The Queens Gambit - Anya Taylor'un en-iyi-filmleri

The Queen’s Gambit’i 2020 yılında TV şovu yayınlanan en iyi şey olarak nitelendiren bazı eleştirmenler var. Bu mini dizinin ne kadar muhteşem olduğu düşünüldüğünde bu çok da zor değil. Walter Tevis’in 1983’te yazdığı bir romandan uyarlanan bu dizi, satranç dehası haline gelen bir yetimin hikayesi. Beth harmon adlı öksüz satranç dehasının sekiz yaşından yirmi iki yaşına kadar yaşadıklarını ve dünyanın en iyi satranç oyuncusu olma yolculuğunu anlatıyor.

Anya Taylor-Joy, Beth Harmon’un başrolünü üstlendi ve her yönüyle rolü sırtlandı. Harika dönem detayları ve güçlü senaryo dizinin çıtasını oldukça yükseltti. Ülkemizde de oldukça popüler olan dizi sayesinde, Anya Taylor- Joy artık dünyaya kendini kanıtlamış oldu.