Dizi izleyerek dil öğrenmek, dizi izleyerek ingilizce öğrenmek sadece abartı mı?

Yabancı dil öğrenmek gözümüzde o kadar büyüyor ki bir türlü gelişemiyoruz. Televizyon karşısında oturmanın üretken olmanın iyi bir yolu olmadığını düşünebilirsiniz. İngilizce pratik yapmak istiyorsanız bunun bir yolu var. İngilizce’ni dizi izleyerek geliştirebilirsin.

Ancak, TV’yi ya da bilgisayarınızı önünüze koyup yatarak çok şey öğrenmeyi bekleyemezsiniz. İzlerken hikayeyi takip etmek için mücadele etmekle kalmayıp, aynı zamanda anlamadığınız ve farklı gelen kalıpları çevirmeye uğraşmalısınız ! Peki, dizilerle İngilizce öğrenmek için neler yapabilirsiniz?

Öğrenmenize Yardımcı Olacak 5 İpucu

İzlenecek eğlenceli ve ilginç bazı İngilizce dizilerden bahsetmeden önce, diziden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını bilmek önemlidir. Sonuçta, dikkatsizce ekrana bakmak gelişmenize yardımcı olmaz! Öyleyse, İngilizce TV şovlarıyla öğrenmenize yardımcı olacak 5 ipucuna bir göz atalım:

  1. Diziyi önceden araştırın – Yeni bir İngilizce diziyi izlerken kaybolmaktan veya kafanızın karışmasından endişeleniyorsanız, izlemek için oturmadan önce programı araştırmalısınız. Doğal olarak, hikayede olan her şeyi öğrenmek istemezsiniz, ancak dizinin bir özetini okumak, işleri başından itibaren bağlama oturtmanıza yardımcı olur.
  2. Önce altyazıyla izlemeyi deneyin – Altyazılar, kelimeleri duyarken görselleştirmenin harika bir yoludur ve bu onları hatırlamanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, altyazılara çok fazla güvenmek, dinlediğini anlama becerinizi azaltabilir. Ancak, altyazıları kullanmakta utanılacak bir şey yok; sadece yeterince emin hissettiğinizde bunları aşamalı olarak bırakmaya çalışın.
  3. Kaçırdığınız yerleri yakalamak için geri dönün – Anadili İngilizce olanlar bile kaçırdıkları diyalogları veya hikaye olaylarını yakalamak için geri sar düğmesini kullanırlar. Bu nedenle, izlerken ne olduğunu anlamıyorsanız, geri dönüp bir ikinci (veya üçüncü) kez izlemekten korkmayın.
  4. Not alın – İngilizce dizi izliyorsanız, muhtemelen her bölümde epeyce yeni kelime, kelime öbeği ve gramer yapısı duyacaksınız. Hepsini hatırlamayı bekleyemezsiniz, bu nedenle duraklatarak hatırlamak istediğiniz şeyleri not almak yararlı olabilir. Ancak, başka biriyle birlikte izliyorsanız, kesintiler konusunda sorun çıkarmayacaklarından emin olun!
  5. İzleyeceğiniz dizileri iyi seçin – Son olarak, izleyeceğiniz diziyi dikkatlice seçmeniz önemlidir. Bazı diziler ve filmler, belirli seviyelerdeki İngilizce öğrenenler için pek uygun değil. Ek olarak, bazı diziler veya karakterler yanlış dilbilgisi veya sadece kafanızı karıştıracak sözcükler kullanabilir. Peki, hangi İngilizce dizinin sana uygun olduğunu nasıl anlayacaksın? Merak etmeyin, önereceğimiz dizilerde hangisinin sana uygun olacağını bulacaksınız!

İngilizce Öğrenenlere Yardımcı Olacak 10 Yabancı Dizi

Konuşurken Amerikan aksanını veya İngiliz aksanını kullanmak ve o konuda gelişmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden İngilizce öğrenenler için en iyi Amerikan ve İngiliz dizilerinden bazılarının bir listesini hazırladık:

Friends (Amerikan Aksanı)

Büyük ihtimalle her yerde duydunuz. Çünkü Friends yeni dil öğrenenler için biçilmiş kaftan. Genelde olaylar aynı yerlerde geçiyor ve karakterlerin sözlerine bir yerden sonra epey alışıyorsunuz. Günlük konuşmaların bol olduğu dizi, günlük hayatta birileriyle İngilizce konuşmanızı ilerletecektir.

Dizi ne hakkında? New York’ta kariyerlerinde ve ilişkilerinde ilerlerken 6 kişilik bir arkadaş grubunu anlatıyor.
Dizi sadece komedi değil, aynı zamanda aşk, dostluk, dram gibi farklı konulara da uzanıyor.

Modern Family (Amerikan Aksanı)

Dizi, Los Angeles’ta yaşayan farklı bir ailenin üç neslini anlatıyor.
Neden işe yarar?

Modern Family, ailelerin günlük olarak karşılaştıkları pek çok sorunu ele alıyor ve bu, İngilizce öğrenenlerin yararlı kelime dağarcığı geliştirmelerine ve ortak gramer yapılarını anlamalarına yardımcı olabilir.

Stranger Things (Amerikan Aksanı)

Stranger Things, kısa ve anlaşılır diyaloglarıyla İngilizcenizi ve aksanınızı epey geliştirecektir .Dizi, telekinetik güçleri olan bir kızın, kaybolan bir çocuğu bulmak için çocuğun arkadaşlarına yardım etmesi ve karanlık güçlere kadar kendilerini yok etmeye çalışan farklı güçlerle mücadelelerini anlatıyor.

House Of Cards (Amerikan Aksanı)

House Of Cards mükemmel bir dizi ve dil öğrenmek için de uygun fakat orta seviye (Intermediate) olanlar için. Bu politik gerilim dizisi sayesinde, iş ya da politika ile ilgili ihtiyacın olan o karmaşık dili öğrenebilirsin. Başta çok karmaşık gelebilir, ama çok kısa süre içinde, yurtdışına gittiğinde politik konularda bile konuşabileceksin.

The Office (Amerikan Aksanı)

Dizi ne hakkında? The Office, Emmy ve Altın Küre ödüllü bir komedi dizisi. Dizi, Michael Scott’u (bir kağıt tedarik şirketinin beceriksiz yöneticisi) ve onun isteksiz çalışanlarını anlatıyor.
Neden faydalı? Karakterler dizi boyunca çok çeşitli konuları – gerçekten çok çeşitli- tartıştıkları için The Office İngilizce öğrenenler için ve iş dilini öğrenmek için harika bir yoldur.

Peep Show (İngiliz Aksanı)

Peep Show

Peep Show, Londra’da yaşayan iki ev arkadaşı, -Mark ve Jeremy- hakkında bir komedi dizisi. Mark gergin bir ofis çalışanı, Jeremy ise işsiz bir müzisyen ve özgür ruhlu biri.
Peep Show, İngiliz tarihi ve popüler kültür referanslarıyla dolu. Gündelik, gayri resmi konuşmalarda da yüzlerce İngiliz konuşma dili kullanılmaktadır. İngiliz aksanına meraklıysanız kesinlikle bakın.

Chewing Gum (İngiliz Aksanı)

Chewing Gum dizisi underrated bir dizidir.

Ülkemizde pek duyulmamış, underrated bir dizi kendisi. Şans vermeniz gereken Chewing Gum, son derece dindar bir aileden gelen 20’li yaşlarında bir kız olan Tracey Gordon’un günlük hayatını anlatıyor.

Konusu; saflığına rağmen, Tracey Londra’yı keşfetmek ve hayatın sunduğu her şeyi deneyimlemek ister.
Chewing Gum, izleyicileri çok çeşitli İngiliz aksanıyla tanıştırıyor. Peep Show’a çok benzer şekilde, aynı zamanda Birleşik Krallık dışında muhtemelen duymayacağınız pek çok resmi olmayan konuşma da var.

Fleabag (İngiliz Aksanı)

Fleabag dizisi

Takma ismi Fleabag olan ve (hayal kırıklığı yaratan) romantik partnerleriyle uğraşmak zorunda kalan Londralı bir kadının çalkantılı hayatını anlatan bir komedi-dram dizisi.
Neden faydalı? Fleabag, çok çeşitli konularda doğal, hızlı tempolu İngilizce sohbetler sunar.

The Walking Dead (Amerikan Aksanı)

The walking Dead

Dizi; dünya çapında beklenmedik bir biçimde ortaya çıkan esrarengiz bir bulaşıcı beyinsel hastalık sonucu, medeniyetin sonunu getiren bir zombi salgınını konu alıyor.

Yıllardır çok beğenerek izlediğim, kıyamet sonrası senaryo dizisi deyince aklımıza ilk gelen bu dizi; gerek dizide kullanılan kelimelerin üst seviyede olmaması gerekse de konuşmaların yavaş gerçekleşmesi İngilizce 1. seviyede olan ve İngilizce dizi izlemeye yeni başlayan kişiler için tavsiye edilebilir.

After Life (İngiliz Aksanı)

After Life, ingilizce öğrenmek için iyi bir dizidir.

After Life dizisi, karısının kaybından sonra hayatı değişen bir adamın hikayesini konu ediniyor. Karısını çok seven ve ölümünü kabullenemeyen Tony’nin hayatı alt üst olmuştur. Artık hiçbir şeyi önemsemez ve umursamaz. İngiliz aksanına aşık olabileceğiniz dizi, güzel ve sade diyaloglarla konuşmanızı ve aksanınızı geliştirecektir.

Bu İngilizce dizi listesini faydalı bulduğunuzu umuyoruz! Dizilerdeki ilginç ve çok kullanılan kelimeleri not edip, dikkatli şekilde izlerseniz İngilizce’yi en eğlenceli şekilde geliştirmiş olucaksınız. Son olarak dizilerin yanı sıra İngilizce altyazılı filmler ve programlar da izleyerek bu süreci hızlandırabilirsiniz.