50 metrekare dizi yorumu ve inceleme

50 Metrekare; 27 Ocak’ta Netflix’te yayınlanmaya başlayan senaristi ise Leyla ile Mecnun’dan tanıdığımız Burak Aksak olan 8 bölümlük Netflix dizisi. Burak Aksak ve Selçuk Aydemir işin içinde olunca pek bir heyecanlandık. Bölümler de çabucak bitti. Sosyal Medyada yorumlar gayet iyi. İzlemeye değer mi? Klişe mi? Başlasam mı? diyenler için bir incelemede bulunalım dedik. İyi okumalar 🙂

50 metrekare - 50metrekare inceleme

50 Metrekare konusu?

Gölge (Engin Öztürk) yanında çalıştığı Servet’in kirli işlerini yapan bir tetikçidir. Servet’in ona ihanetini öğrendikten sonra kendini bir mahallede 50 metrekarelik dükkanda bulur. Bu yeni mahallede saklanmaya başlar. Bu mahallede durduğu zamanda, geçmişine ve gerçek kimliğine o kadar çok yakınlaşır. Başrollerde Engin Öztürk, Aybüke Pusat, Cengiz Bozkurt, Kürşat Alnıaçık var. Bölüm sayısı ise 8.

50 Metrekare Yorum

Dizinin ilk bölümünde olayları anlamaya çalışıp karakterleri tanıyorsunuz. Gölge Servet’in sırrını öğreniyor. Aslında dizi, Gölge’nin Muhtar’ın evine saklanmasıyla gelişiyor. Dizi Netflix’te gerilim dizisi olarak geçiyor ama Burak Aksak senarist olunca işin içine kara komedi de girmiş, güzel de olmuş.

Dizi klişe mi? Konusu çok mu farklı? diye düşünenlere gelecek olursak izleyenlerin birçoğu özgün bir iş olduğunu düşünmüş. Biz de öyle düşünüyoruz. The Protector: Muhafız gibi fantastik ögeler barındırmayıp ondan daha özgün olmayı kat kat becermiş. Özgün bir iş olsa da hikaye için de bolca klişe var. Fakat göze batmıyor. Yine de Türk dizileri klişeleri sizi boğuyorsa, burda da biraz rahatsız edebilir.

Dizi öyle kafa açan bir dizi değil. Televizyon dizilerine de benziyor. Bunu söylemezsek olmaz. Sosyal medyadaki beğeninin büyük bir payı oyuncuların ve özellikle Engin Öztürk‘ün kaliteli oyunculuğuydu. Bir de Türk izleyicilerin ‘Gölge’ tarzında karakterleri daha fazla sevdiğini ve benimsediğini düşünüyoruz.

Peki, dizi Netflix’teki en iyi Türk dizisi olabilir mi? ‘Bir Başkadır”dan sonra olabilir, evet. Akıcı ve izlerken yormayan bir dizi. Olaylar birbirine bağlı bir şekilde hızlıca gelişiyor. (Televizyon dizileri gibi 2,30 saat olmadığı için olaylar sündürülmüyor.)

Tabi birde Cengiz Bozkurt var. Bu dizide iyi ki var dediğimiz usta oyuncu. Erdal Bakkal’dan beri hayranı olduğumuz oyuncu burada da efsane oyunculuk sergilemiş. Aybüke Pusat’ın her geçen gün gelişen oyunculuğu yüzünden Engin Öztürk’le iyi bir uyum yakalayabilmişler.

50 metrekareyi öneriyoruz fakat beklentiler çok yüksek olmadan. İyi seyirler.