İnsanoğlu yüzyıllar boyunca doğup, büyüyüp, üreyip, her gün yerine getirmesi gereken sorumluluklarını yapıp ölüme uzanan bir yolculuğun parçası oldular. İnsanların birçoğu hayatlarının amacını bulmadan, mutluluk nedir bilmeden, bir döngü içinde bu dünyaya hiç bir iz bırakamadan gittiler.

Her gün bu topluluğa bir yenisi ekleniyor. Memnuniyetsizlik içinde sürdürmemiz gereken hayatı sürdürüyoruz. Peki, neden bu böyle ?

Gelişen Dünyada bu daha da arttı. Evet, eskiden insanlar kalkar ve sorumluluklarını yerine getirmek için çalışır, üretirmiş. Memnuniyetsiz olma hali bugünkünden çok daha azmış. Artık insanlar daha çok şikayet ediyorlar, daha az üretiyorlar, daha fazla mutsuzlar ve genel bir memnuniyetsizlik var herkeste. Memnuniyetsizlik mutluluk gibi ani bir gelip geçen duygu değildir. Süreklidir. Siz de bu histen kurtulamıyorsanız yazımızı okuyun.

Neden memnuniyetsiziz?

Bunun sebeplerine dönüp bakarsak şunları görürüz;

  • SOSYAL MEDYA ETKİSİ

İnternet çağında sosyal medyasız olmaz, biliyoruz. Fakat Sosyal medya hayatlarımızı öyle bir hale getirdi ki, yeterince mutlu, kendi halimizde bir hayatımız ve sevdiklerimiz varsa bile hep kendimizi kusurlu ve az hissettiriyor. Özendiriyor, mutsuz ediyor. Hem de 24 saat yaşantısını bile görmediğimiz bir insanın mutluluğundan ve huzurundan nasıl bu kadar emin olabilirsiniz ki?

  • DAHA AZ HOBİ VE UĞRAŞ

Çalıştığınız iş, kazanmaya çalıştığınız sınav, baktığınız çocuklarınız bunları ne kadar sevseniz bile bunların sorumluluklarınız olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Beyninize ve kendinize mutlu ve rahat olmak için sebepler vermezseniz her gün daha artacaktır. Boş zaman ve günlerinizde hobileriniz olsun. Hiç yapmadığınız bir şey yapın. Hayatımızda daha az bizi mutlu eden, rahatlatan şeyler azaldığı için daha fazla memnuniyetsiziz.

  • ANI YAŞAMAMAK

Geçmişte yaşanan şeyler hiçbir zaman tamamen unutulmaz. Unutulmaması da daha iyidir çünkü yaşadıklarımızdan yeni şeyler öğrenip ders almak çok iyi bir fırsattır. Fakat bunlarla yaşamak? Gününü zehir etmek belki de geleceğini mahvetmek. Ne yaşadıysanız yaşadınız. Mutlu bir anınızda, sevdiklerinizleyken bunu bozmayın. O anın tadını çıkarın. Bir daha o günü, o insanlarla yaşayacak mısınız? Bilemezsiniz.

  • GEÇİM SIKINTISI

Geçim sıkıntısı, yoksulluk Dünya’da hiç bir zaman bitmeyecek olan ve ülkemizde de hiç azalmayan bir durum. Bu sizin hatanız değil. Ama bu yüzden bahtsız, şanssız olduğunuzu düşünmek hiçbir işe yaramaz ve hiçbir şey katmaz size.

Memnuniyetsizlikten nasıl kurtuluruz?

Mutsuzluk ve memnuniyetsizlik aynı şeyler değildir. Hayatın içinde mutsuz olmak mutlu olmak kadar doğaldır. Memnuniyetsizlik ise yorucudur, süreklidir. Hiçbir şey yapmadıkça artar ve devam eder.

Bundan kurtulmak ve hayatın döngüsünden çıkıp kendi yolunuzu bulmak için Dünya’nın değişmesine gerek yok ya da yaşadığınız şehrin. Vereceğimiz önerilerle bundan kurtulmak mümkün.

SEVDİĞİNİZ İŞİ YAPIN

Hayat herkesin yüzüne gülmüyor. Hepimiz sevdiğimiz, hayalimiz olan işi yapmıyoruz. Fakat eğer hala seçme şansına sahipseniz tam zamanı. Mutlu olmayacağın işi yapma. Başlarda dayanılabilir gelse bile, her gün aynı iş yapmak zorunda olmak hayata karşı olan memnuniyetinizi düşürür.

ETRAFINIZ SİZİ DESTEKLEYEN VE SEVEN İNSANLARLA DOLU OLSUN

İnsandan insana geçen enerji olaylarını duydunuz mu? Siz buna ister nazar deyin, ister kötü niyet. Sizi etkiliyor. Etrafınızdaki insanlar sizin enerjinizi yükseltecek, yaptığınız işlerde sizi destekleyip arkanızda duracak insanlar olsun.

YENİ BİR HOBİ BULUN

Sadece kendi mutluluğunuz için yaptığınız şeyler daima iyi gelir. At binmeyi öğrenin, bir blog hesabı açın, resin çizin. Araştırırsanız karşınıza epey hobi çıkacaktır.

ŞÜKRETMEYİ ÖĞRENİN

Memnuniyetsizliğin en büyük sebebi hayatımızda hep daha fazlasını isteyip asla yetinmemek, elimizdekiyle mutlu olmamaktır. Farkında olmasanız da ne kadar elimizdekilere şükretmeyip az görürsek hep daha azına mecbur kalıyoruz. Her gün sahip olduklarınız için şükredin.

İŞİNİZE ODAKLANIN,ÜRETİN

Bir şeyler üretmek ve sonucunda takdir almak her insanın ruh durumuna iyi gelir. Hayata faydanızın dokunduğunu hissedersiniz. İşinizdeyken sadece işinize odaklanın. Fazla düşünmek hiç kimseye iyi gelmez.