Romantik komedi filmleri ya çok sıkıcı olur ya da çok iyi. Film izledikten sonra doğru filmi seçmediğine pişman olanlar için bu listeyi derledik. En iyi, popüler, aşkı ve eğlencesi bol romantik-komedi filmlerine göz atalım.

1SEN UYURKEN (1995)

Sandra Bullock‘un en güzel filmlerinden olan While You Were Sleeping’in konusu ise şöyle; Lucy bekar ve güzel bir kadındır. Yakışıklı Peter ile her sabah metroda göz göze gelmektedir. Bir gün Peter raylara düşer. Lucy onu kurtarmak için devreye girer. Peter komaya girmiştir ve yanındaki tek kişi Lucy’dir. Peter’ı ziyaret eden ailesi Lucy ile tanışır ve Lucy onlara Peter’ın nişanlısı olduğunu söyler. Bir gün Peter’ın kardeşi olan Jack çıkageldiğinde asıl problem ortaya çıkar. Lucy ve Jack birbirlerine karşı koyulmaz bir biçimde aşık olmuştur. Sandra Bullock’a romantik/komedi filmleri çok yakışıyor. Film çok keyifli.

IMBD: 6,7

2UMUT IŞIĞIM (2012)

Eski öğretmen Pat Salitano, akıl hastanesinde geçirdiği 8 aydan sonra hayatına düzene sokmak için evine geri döner. Amacı düzgün bir adam olup, işini geri alıp karısıyla barışabilmektir. Ancak durumlar hayal ettiği gibi gitmez. Bradley Cooper ve Jennifer Lawrence’in başrolde olduğu film benden tam puan aldı. En iyi romantik – komedilerden olabilir.

IMBD: 7,7

3KAZA KURŞUNU (2007)

Tek gecelik ilişkilerin korkulu rüyasını anlatan bu eğlenceli film, Ben Stone’un sekiz hafta sonra ona hamile olduğunu söylemek için kapının önünde görünmesiyle başlıyor.
Ben Stone (Seth Rogen), bir barda Alison Scott (Katherine Heigl) ile tanışır, sarhoş olurlar ve sonrasında biraz eğlenirler, sonra yolları ayrılırlar. Birkaç hafta sonrasına kadar, Alison hamile olduğunu ve babasının Ben olduğunu söyler. Basit bir hikaye olsa da izlemesi keyifli.

IMBD: 6,9

4 – AŞKIN 500 GÜNÜ (2009)

Çok sevdiğim Joseph Gordon- Levitt ve Zooey Deschanel’in oynadığı bu filmi kesinlikle öneriyoruz! Tom Hansen gördüğü anda Summer’a aşık olur. Aynı işyerinde çalışan Tom ve Summer yakınlaşır, birlikte vakit geçirirler. Ama Summer ne aşka ne de ilişkilere inanmamaktadır. Buna rağmen aralarında arkadaşlıktan öte bir ilişki başlar. Aşklarının 500 gününü sıra dışı ve eğlenceli şekilde anlatan bu film romantik- komedi deyince akla gelen filmlerden.

IMBD: 7,6

5KALBİM SENDE (DON JON) (2013)

Joseph Gordon – Levitt filmin hem yönetmen hem de başrolü. Scarlett Johansson sevenler filmi kesinlikle izlemeli. Arkadaşları arasında Don Juan olarak mimlenen Jon, kadınları elde etme konusunda da bir hayli başarılıdır. Bir gece kulübünde tanıştığı Barbara ise daha önce karşılaştığı hiç kimseye benzememektedir. Bir hayli çekici bir görünüme sahip olan Barbara, doğru erkeğin peşinde olan idealist bir kadındır. Sırf bu nedenle bile Jon için önemli bir cazibe merkezi haline gelir. Jon bir yanda her daim yanında olan Esther’le ilişkisinin karmaşasını yaşarken diğer yanda Barbara’yı elde etmeye çalışacaktır. (+18 sahneleri bolca olan film sadece yetişkinler için.)

IMBD: 6,5

6 EVLİLİK HİKAYESİ (MARRİAGE STORY) (2019)

Bir Noah Baumbach filmi olan Marriage Story, bir evliliğin boşanmaya uzanan ilişkisini anlatıyor. Epey beğenilen ve ses getiren filmin konusu şöyle ; boşanmaya karar veren çift, bu süreci kolayca sona erdirmeyi düşünse de işler pek de düşündükleri gibi gitmez. Çocuklarının velayeti işin içine girince, süreç beklediklerinden daha zor bir hal alır.

IMBD: 7,9

7ZAMANDA AŞK (2013)

Hem fantastik ögeleri hem de aşkı içinde barındıran film, başlarda güldürüyor sonlarında ise ağlatıyor. Tim Lake, ailesindeki tüm erkeklerin sahip olduğu gizli bir yeteneğinin olduğunu öğrenir. Lake ailesinin tüm erkekleri zamanda seyahat etme yeteneğine sahiptir ve Tim de artık bunu kullanabilecektir. Bunu fırsat bilen Tim geçmişindeki utanç verici anlara gidip olayları değiştirmeye başlar. Kısa bir süre sonra Londra’ya taşınır ve Mary’e aşık olur. Tim herkesten gizlediği yeteneğini ilişkilerinde de kullanmaya başlar ve bu sayede her adımı mükemmel atlatmayı planlar.

IMBD: 7,8

8 AŞKTAN KAÇILMAZ (JULİET, NAKED) (2018)

Filmde bir rock yıldızına takıntılı bir şekilde hayran olan bir adam ve adamın bu hallerinden bir hayli sıkılmış olan sevgilisi Annie’nin hikayesi anlatılıyor. Film, bir yandan ilişkileri tepetaklak giden sevgilileri anlatırken bir yandan da Crowe’un hayatına göz atıyor.

IMBD:6,7

9 ZENGİN AVCISI (HORS DE PRIX) (2006)

Irene, zengin yaşama aşık bir kadındır. Büyük bir otelde garson olarak çalışan Jean’ın mesleği hakkında yanılıp da onu aslında bir milyarder zannedince peşine düşer. Jean, sadece sıradan hayat yaşamakla kalmaz üstelik kendi halinde bir tiptir. Irene, gerçeği keşfettiği anda tüymeye çalışır fakat aşk kapıyı çalmıştır. Jean onu bırakmak istemez. Öyle ki Irene’nin peşinden Fransa’ya kadar gider. Onu kaybetmemek için Irene’nin istediği gibi yaşamaya çalışır ki bu durum onun için oldukça zordur.

IMBD: 7,0

10 THE BIG SICK (2017)

Pakistan doğumlu komedyen Kumail Nanjiani, yüksek lisans öğrencisi Emily Gardner’a aşık olur ancak aralarındaki kültürel farklılıklar yüzünden karşı karşıya gelirler. Kumail Nanjiani ve Zoe Kazan’ın arasındaki garip ve büyüleyici uyum bir şekilde etkiliyor.

IMBD:7,5